ללא שם-2כך נפגשנו: שרלי שכטר בוגרת תואר ראשון בהצטיינות, במסלול תקשורת וניהול של המכללה למנהל, מנהלת קמפיינים שיווקיים ברשת "קמפיין מנג'ר" וסטודנטית לתואר שני במנהל עסקים, יכולה לייצג קבוצת אוכלוסייה משמעותית – נשים עובדות. מקבוצה זו אמורות לפרוץ בעתיד הנשים החזקות והמשפיעות במשק הישראלי. "בחמשת הראיונות האחרונים שעברתי נשאלתי מתי אני רוצה להפוך לאם. לא נראה לי שגבר נשאל במעמד ראיון העבודה מתי הוא מתכנן להיות אבא", היא אומרת לחיזוק הטיעון שלה.

האם זה מוכיח לדעתך שיש אפליה מכוונת של נשים? 

בוודאי, אין ספק שבשוק העבודה הישראלי היום, יש יתרון גדול מאוד להיות גבר. בתקופה האחרונה התמיינתי למספר משרות ונאלצתי לעבור המון ראיונות. מתוך היכרות אישית או תחקיר אודות המתמודדים האחרים, ניתן לזהות בוודאות מגמתיות בהעדפת העסקת גברים מול נשים.

יש המון משתנים הנלקחים בחשבון בבחירת מתמודד, האם את משוכנעת שהסיבה היא מגדרית?

אין לי ספק. לא מזמן התמיינתי למשרה מעולה עם שכר טוב, תנאים נהדרים, תפקיד מעניין ומאתגר. מולי התמודדו בחור ובחורה. לבחור היו נתונים כמעט זהים לשלי מבחינת השכלה וניסיון תעסוקתי ולבחורה יתרון משמעותי – בוגרת תואר שני עם ניסיון בתפקיד דומה בעבר. הבחור, שבמקרה אני מכירה, התקבל לתפקיד. לדעתי, זה מוכיח שאם מעסיק צריך לבחור בין בחור ובחורה, בעלי נתונים כמעט זהים, הוא יעדיף את הבחור.

ומהן הסיבות שבגללן זה קורה, לדעתך?

התחושה היא שמעסיקים חוששים להעסיק בחורה בשנות השלושים לחייה מפני שלתפיסתם, נשים יעדיפו להקים משפחה ולגדל ילדים, מה שיגרור היעדרות מהעבודה ויוביל לתפוקה נמוכה יותר, בשונה מגברים, השואפים לפתח קריירה מצליחה ומשגשגת. התפיסה הזו רווחת לדעתי בעיקר כאשר מקבלי ההחלטות הם גברים. לדעתי, זו טעות כיוון שלכל אחד יש תוכניות משלו, מעבר לכך, במיוחד בענף הפרסום, אפשר לעבוד און ליין מהבית ולשלב משפחה וקריירה.

האם אצל נשים מראיינות היחס שונה?

כן, וההבדל בשאלות, בהתמקדות בנתונים ובהתנהלות הראיון הוא עצום. בראיון שעברתי אצל אשה הרגשתי שהמראיינת מודדת את הכישורים שלי ולא את השקפת העולם שלי בנוגע למשפחה ולקריירה. היא התמקדה בציונים שלי, בניסיון התעסוקתי שלי ובהתאמה המעשית שלי לתפקיד. בשונה מראיונות אחרים שהיו לי מול גברים, מהם קיבלתי הרגשה שגם אם אני מושלמת לתפקיד, ההתמקדות הייתה כמה איעדר מהעבודה בזמן ההריון או בחופשת הלידה שאחרי. מובן שזה לא בא לידי ביטוי בצורה גלויה וברורה, מפני שהחוק לא מתיר להפלות על רקע מגדרי, אבל ניתן להבין זאת מאופי השאלות.

אז מהו לדעתך הפתרון?

כיום ניתן לראות שיותר ויותר נשים מצליחות להגיע למשרות בכירות במשק: מריסה מאייר מנכ"לית yahoo, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, והמגמה נמשכת בכיוון הרצוי. ככל שנשים רבות יותר יצליחו להגיע למשרות בכירות, תהיה גם לנשים צעירות, אפילו אם הן בגיל הפריון, לגיטימציה להתמודד באופן שוויוני על משרות, תוך הכרה בפוטנציאל שלהן, ובהסתמך על נתונים

השאירו תגובה


אחד + = 7